🎥 Китанов: Патот Кичево – Охрид ќе биде готов 2021 година

You must need to login..!

Опис

Само рехабилитрани и реконструрани се 783 км од 2018 до 2019 година. 12 мостови се реконструирани кои беа по 30 години заборавени. , изјави за Утрински брифинг Зоран Китанов, директор на ЈПДП.

До крајот на следниот месец треба да биде пуштен во употреба новиот мост што се гради на река Пчиња на патната делница Ражаничино – Долно Коњаре, проект на Јавното претпријатие за државни патишта, во вредност од милион евра. Мостот е долг 133 метри, а широк осум метри.

Најгоркиот проблем – Кичево – Охрид. Јас мислев дека тоа кога ќе дојдеме ќе може да го раскинеме и да почнеме од ново. На крај памет не ми паѓаше дека јас ќе треба да се борам со „Сизифовски“ работи. 74 препроектирања веќе се направија за оваа делница. Експропријацијата 100% е завршена.

Планот е Кичево – Охрид да биде готов 2021 година.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

20 − 12 =