Кирацовски во УБ за генезата на изборниот резултат на СДСМ

You must need to login..!

Опис

Овие избори не беа избори во кои се брои кој се брои кој освои повеќе гласови, односно кој повеќе изгуби, изјави за Утрински брифинг Александар Кирацовски, поранешен генерален секретар на СДСМ.

Изборите беа проследени со ниска излезност, што алудирана незаинтересираност кај граѓаните, но и на аверзија кон избирачкиот политичкиот процес.

-Генезата на изборниот резултат на СДСМ е повеќе слојна. Прво неизлесноста на традицинионалните гласачи и неопределеното гласачко тело кое даваше поддршка во изминатите изборни циклуси.

-Тука е и коалициското раслојување на СДСМ и слабости во одредено функционирање, додаде Кирацовски.

Целиот разговор погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

16 − 15 =