Кардиологот Проф. Д-р Балевски: Единствен лек за оваа болест е вакцината

You must need to login..!

Опис

-Не се очекуваше нагол скок на заразените. Но морам да кажам дека во Словенија се уште нема висок број на вакцинирани. 53% е со две дози. Самиот вирус после е повирулентен, полесно се шири и со потешки облеци. И со почекот на зимата беа причина да дојде до зголемување на бројот на заразени. Се очекуваше овој четврти бран но во овој степен не, изјави за Утрински брифинг проф. Д-р Игор Балевски, кардиолог во Марибор.

-Состојбата е релативно стабилна, бидејќи две години се бориме со оваа болест. По потреба отвораме нови центри. Кадарот е добро едуциран, а и болниците се добро опремени.

-Веројатно ќе се воведат нови мерки, ќе се отворат додатни интензивни неги. Предност е што со секој помал град има интензивни неги, додава Балевски.

-Факт е дека Словенија е далеку од посакуваниот број на вакцинирани. Антиваксерското движење е силно во Словенија. Лекувањето е многу едноставно – со вакцина.

-Не можам да раберам како луѓето не можат да разберат дека единствен лек за оваа болест е вакцината, вели Балевски.

Целиот разговор погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

14 + sixteen =