Камчев: Во САД пандемијата излезе од контрола – се покажуваат слабостите во здравствениот систем

You must need to login..!

Опис

Очигледно властите не се справуваат најдобро со пандемијата. Таа излезе од контрола и тоа е пред се заради кризата во јавното здравство која постои одамна. Копјата се кршат околу тоа како треба да се регулира здравството.

Сега тоа е регулирано од низа осигурителни и фармацевтски компании кои го држат тој систем во раце. Тука се заработуваат огромни суми на пари.

Координатиовниот тим од Белата куќа задолжен за справување со КОВИД-19 денеска излезе со малку подобра нота. Трамп укажа дека се гледа светло во тунелот. Во Њујорк два дена по ред не се зголемува смртноста и таа од наредната недела прогнозите се дека ќе почне да се намалува, изјави за Утрински брифинг од Вашингтон, новинарот Борис Камчев.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

16 − four =