Кампања на МВР: “Кажи Не”

You must need to login..!

Опис

Министерството за внатрешни работи заедно со Европол и полицијата на Хрватска, Србија, Босна и Херцеговина и Црна Гора започна кампања „Кажи не“ насочена кон опасностите кои младите ги демнат на интернет.

Портпаролот на МВР, Тони Ангеловски денеска во Утрински брифинг апелираше до родителите, но и самите тинејџери да бидат претпазливи кога станува збор за користењето на социјалните мрежи.

– Во ова модерно време сите се на интернет, но за жал колку што има предност од користењето на интернетот, толку има и опасности поради застапеноста на криминогените структури кои се обидуваат да направат злоупотреби, односно да прибават корист за себе. Особено сме насочени кон тинејџерите кои се најчеста жртва на овие криминогени структури. Затоа, апелираме пред се до родителите, но и до самите тинејџери да внимаваат што прават на социјалните мрежи, предупредува портпаролот на МВР, Ангеловски.

Според него, контактите кои што доаѓаат од надвор, односно непознатите лица, може да доведат до несакани последици по младите.

-Кај нас во државата нема  особен пораст на бројот на жртви од злоупотреба на снимки или слики, но кај членките на ЕУ се забележува зголемување на овие дела за 25 проценти.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

eighteen + three =