Како пандемијата влијае врз случувањата во ракометот – гостин во УБ Димитар Митревски

You must need to login..!

Опис

Се надевам дека наскоро повторно ќе гледаме ракомет. Во моментов имаме пауза за репрезентазии што можеби е дополнителен ризик но тоа е одлука на ЕХФ. Сега паузата во Европа е заради репрезентациите. Во домашното првенство прекинот настана поради правилникот каде се бара 72 часа пред секој натпревар да има тестирање. Ова сега ќе донесе некои измени и додека се усогласат правилниците настана мала пауза. Од круцијално значење е спортот и за некои помали клубови би било доста погубно доколку настане подолга пауза, изјави спортскиот директор на РК Еурофарм – Пелистер Димитар Митревски, за тоа како случувањата поврзани со пандемијата Ковид-19 влијае на ракометот, воопшто на спортот.

-Чекаме да заврши репрезентативниот собир и би требало да запоочнеме брзо после тоа. Да се доигра првиот дел од домашната лига, па напролет да се продолжи со плеј-оф. На нас како ракометен клуб ни влијае многу. Мое субјективно мислење е дека ова ќе беше година кога највеќе ќе уживавме и после 15 години Еурофарм – Пелистер ќе се бореше за титулата. Но веќе три месеци сме во еден дренажен процес и имаме само еден натпревар.

Патувањата се тешки за организирање, тестирањето е оптеретување. Добар дел од спонзорите ги намалуваат средствата или се откажуваат поради кризата. Има доста препреки, но ние се радуваме да се игра ракомет, да се продолжи со темпо и да го дочекаме плеј-офот и дотогаш ќе има подобри времиња за натпреварување, вели Димитар Митревски.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

nine + 20 =