Како до правилна распределба на парите од државната помош, разговор со финасискиот консултант Гацов

You must need to login..!

Опис

Барањето парите од петтиот пакет мерки на владата да легнуваат на сметките на работниците има социјална димензија и е со цел да се избегне бројката на компании кои добиваат финансиска поддршка од државата а парите не ги исплаќаат.

Јас сметам дека потребно е ново софтверско решение за да се примени ваквата форма на помош. Се разбира дека платите мора да завршат кај вработените, но механизмот претходно да помине преку компаниите не го гледам за лош, затоа што имало некои компании кои го злоупотребиле механизмот не треба самиот тој да се нападне, туку да се влезе во контрола кај тие компании и да се натераат да се сместат тие пари кај работниците. Инаку ако се ставиме во чизмите на ова предложено решение тоа би значело дека сите овие средства од финансиската поддршка би требало да легнат на секоја оделна финасиска трансакциска сметка од компанија што би аплицира и притоа бидејќи ќе добијат пари од државата во форма на некој дел од платата, излегува дека разликата до конечната нивна плата компаниите ќе треба да ја додадат, изјави во Утрински брифинг Павле Гацов, финасиски консултант.

Целиот разговор со Павле Гацов погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

four × 1 =