Како до олимписки медал во пливањето – стратегија 2020-2036, разговор со Александар Маленко

You must need to login..!

Опис

Како пливачите во Македонија и колку време треба да се работи со нив за да освојат еден олимписки медал. Она што е предвидено во таа стратегија од 2020 до 2036 целта е да имаме еден олимписки медал.

На секоја држава, основните постулати и се изградување на стратегија во секој сектор. Оваа стратегија требаше одговорните во државата одамна да ја постават.

Стратегијата долго време ја размислувавме, но во консултации со Светска пливачка федерација, европска пливачка федерација, но и со врвни светски тренери одлучивме ние лично да ја сработиме, адаптираме и бесплатно да ја дадеме на сите оние кои се заинтересирани за имплементација на врвен спорт во нашата држава, изјави за Утрински брифинг Александар Маленко, претседател на пливачката федерација.

Целиот разговорот на оваа тема со Александар Маленко погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

8 + three =