Каевски: Предлог промената на Законот за студентски оброк предвидува парите да легнат директно на сметката на секој студент

You must need to login..!

Опис

Се надевам дека за бзро ќе заврши пандемијата, дека нема да има нов бран и дека повторно од семптември учебната година ќе започне онака како шпто треба и засручениците и за студентите, но тоа се претпоставнки кои никој не може со сигурност да каже дека така ќе биде. Токму затоа како група пратеници поднесовме предлог промена на законот за субвенциониран студентски оброк, што претставува измена во делот на начинот на исплаќање на средствата предвидени од овој Закон, изјави во Утрински брифинг Дарко Каевски пратеник од редовите на СДСМ.

Со сето ова што се случува, можеби повторно ќе с есоочиме да студентите имаат он лајн настава и да не можат да ги искористат средствата, па токму оваа промена предвидува партите да легнат директно на сметката на секој еден студент на месечно ниво и тој да може да ги искористи за да има здрав оброк, додава Каевски.

Целиот разговор погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

11 + 9 =