Иљас: Демократизацијата на нашето општество од политички аспект е далеку од тоа што треба да биде

You must need to login..!

Опис

Ние како Демократска партија на Турците во минатите мандати со нашите поранешни претставници секогаш бевме иницијатори на промената на изборниот законик зошто сметаме дека ваков модел на изборен законик не ја претставува волјата на граѓаните во Собранието.

Проблемите настануваат од тоа што за жал демократизацијата на нашето општество особено од политички аспект уште е далеку од тоа што треба да биде. За жал таканаречените големи партии поради тоа што изборниот законик не води кон тоа да има големи партии, а доколку дојде до промена на изборниот законик веќе ќе имаме партии кои ќе ги претставуваат сите и нема да има поделба на големи и мали партии, вели за УБ пратеникот и претседател на Демократската партија на Турците, Бејџан Иљас.

Целиот разговор погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

three + 10 =