Интерпелацијата беше идеолошко расчистување – оние кои се за европски пат и Левица

You must need to login..!

Опис

Вчера во Собранието се случи таа епизода со обидот на опозицијата да ја урне Владата со интерпелација. Владата опстана и е на сигурна позиција во следните неколку месеци, а опозицијата не успеа во својата намера. За оценка за политичката заднина на оваа иницијатива и сѐ што се случуваше зад неа, во денешен Утрински брифинг разговаравме со аналитичарите Петар Арсовски и Алберт Муслиу.

-Член 93 од Уставот вели по ваква неуспешна иницијатива не може да се поднесе повторно во следните 90 дена освен ако не се потпишат 61 пратеник. Ако Заев денеска објави поголемо парламентарно мнозинство тогаш ова прашање ќе се затвори. Ако опозицијата успее да собере 61 пратеник тогаш може да го повтори истото. Тоа се правните регулативи за ова прашање, вели Арсовски.

Опозицијата сега инсистира на брзи избори, а во меѓувреме сите ќе се борат да освојат или задржат 61 пратеник.

-Опозицијата создаде амбиент дека работата е завршена, и таа атмосфера сега ќе врши притисок врз Заев. Опозицијата се поразени затоа што пропаднаа со оваа иницијатива, а Заев е поразен со таа негова изјава за оставката, вели Арсовски.

-Вчера имаше една ерозија на моралот. Се јавуваа пратеници по телефон, седеа со скафандери во собрание… тоа е шпанска серија. Ние сега имаме влада што нема недоверба. Она што треба да нѐ радува е оската на евроинтеграција околу која се вртеа сите партии освен Левица, која беше издвоена на страна, вели Арсовски.

-Таквиот заклучок за Левица го направи лидерот на партијата. Парламентот не е младинска сцена на која може да се кажува сешто, па можеби лидерот на Левица ќе извлече поука, вели Муслиу.

-Вчера слушнавме тешки зборови како киднапирање, па и измачување на пратеник, тоа да му се случува на обичен граѓанин а камо ли на пратеник е страшно за државата. Очекувам дека пратеникот Кастриот Реџепи ќе излезе и ќе каже што се случувало, вели Муслиу.

-Нема победници од вчерашниот ден, ама има јасни правци. Опозицијата имаше добар старт за пресврт со локалните избори и со овој чекор се избрзаа па сега топката се префрла на другата страна. Сега власта е во позиција легитимно да бара да го зголемува мнозинството, вели Муслиу.

Разговорот погледенете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

fourteen − 11 =