Илијевски: Да се активира „мини шенген“ за полесно доаѓање до вакцините

You must need to login..!

Опис

Процедурата е објаснета. Техничките проблеми мора да се решат и нас многу ни значи оваа помош од Србија. Системот со електронско пријавување функционира и ние можеме таков сличен систем да вовдеде во Македонија. Ова е голем пресврт во односите со Србија и оваа помош од 8.000 вакцини ќе биде многу значајна за Македонија, изјави во Утрински брифинг, лидерот на Партијата на Македонците во Србија, Горан Илијевски.

Ковакс системот е често критикуван тука и властите не полагаат многу надежи во него дека Србија би добила вакцини од него. Во поглед на вакцинацијата во електронската пријава може да се изјасните дали сакате одредена вакцина или прва достапна. Тој систем дефинитивно мора да го примениме, не можеме да се потпреме на Фајзер кој има проблеми со производството и потребна е координација со српските медицински лица, вели Илијевски.

Мислам дека треба се активира и „мини шенген“ , затоа што полесно би дошле до вакцини ако настапуваме како 20 милионски пазар, смета Илијевски.

Целиот разговор со лидерот на Партијата на Македонците во Србија погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

5 + 17 =