Илијевски: Вучиќ води нелогична политика – во Србија е тензично

You must need to login..!

Опис

-Многу е тензично во Србија. Партијата на Македонците во Србија е една од потписниците на Коалицијата „Обединети за победа во Србија“, која ја предводи Мариника Тепиќ како претставник на Романското национално малцинство во Србија, на која ние и дадовме први поддршка кога беше напдната како дел од Романското малцинство, овде во Србија, изјави Горан Илијевски, претседател на партијата на Македонците во Србија.

-Доста е тензично, бидејќи изборите ќе се случат во една голема ветска криза, предизвикана од војната помеѓу Русија и Украина, вели Илијевски.

-Капмањата се води во сите градови во Србија, но голем проблем ќе имаме со регуларноста на овие избори.

-Власта се спремна да обезбеди гласови по нерегуларен пат, како што впрочем и се случи на претходниот референдум каде што излезноста беше многу ниска и власта ги изгуби Белград, Нови Сад, Ниш, а морам да потсетам дека самиот Вучиќ не навреди како Македонија кога на референдумот излегоа 37%, и тогаш кажа дека во Србија да излезат на референдум 25 до 30% дека тој нема да го признае тој референдум, потенцира Илијевски.

Целиот разговор погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

five × 1 =