🎥 📞 Муслиу: Изборните резултати се надзираат – тоа што Македонија добро се справи со КОВИД-19 е причина што некои партии бараат одложување на изборите

You must need to login..!

Опис

На избори мора да одиме. Ние сме една од ретките држави во светот која е без функционален парламент, а во исто време и држава која добро се справи со пандемијата, изјави за Утрински брифинг, политичкиот аналитичар, Алберт Муслиу.

Мислам дека барањето да се одложуваат изборите е причината која што ја напоменав претходно – Македонија добро се справи со пандемијата, а тоа и граѓаните го мислат.

Ако пред КОВИД-19 балансот беше изедначен, сега не е. Ние укажувавме дека ќе имаме остра кампања и пред пандемијата и кај албанските политички партии никоја не може да го предвиди резултатот. Бројот на гласачите кои поради КОВИД-19 се вратија во Македонија е голем и тоа може на крајот да одлучи за победникот, додава Муслиу.

Владеењето на правото и борбата против корупцијата ќе решава за влез во владата. Но сметам дека веќе може да е насети и надзира новото мнозинство кое ќе се формира, ијзави за Утрински брифинг, политичкиот аналитичар, Алберт Муслиу.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

2 − one =