Идеологијата на Виктор Орбан наспроти делувањата на Европската народна партија – зошто ФИДЕС се повлече од парламентарнта група на ЕПП

You must need to login..!

Опис

Унгарската владеачка десничарска партија Фидес ја напушти Европската народна конзервативна група (ЕПП) во Европскиот парламент. Одлуката уследи откако ЕПП усвои промена на правилата, што беше најавено како начин за исфрлање на партијата на Орбан од нивните редови.

Орбан уште во понеделникот најави дека неговата партија Фидес ќе ја напушти Европската народна партија во Европскиот парламент, наместо да ја прифати суспензијата на партијата.

-Партијата на Орбан се повлекува од парламентарната група од ЕПП во Европскиот парламент (ЕП), не од ЕПП. Пред една година партијата на Орбан беше суспендирана од ЕПП. Во ЕП вчера се подготвуваа да глсаат нови правила да се олесни исклучувањето на членови од парламентарната група, изјави во Утрински брифинг Тања Милевска, дописничка на МИА од Брисел.

Како одговор на ова Орбан рече дека се повлекува од ЕПП, но останува како член. Ова е важно бидејќи и понатаму има право на одредени фондови и финансии кои се платени од даночните обврзници на ЕУ. Практично Орбан се повлече со една нога, вели Милевска.

Целиот разговор погледенте го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

20 − 11 =