Ивановска до Лекарската комора: Побарајте одговорност од директорот на струшката болница

You must need to login..!

Опис

На вчерашниот колегиум се договривме пред да отвориме официјално предмет најнапред да собереме доволно информации поврзани околу медиумските најави дека се случиле такви работи (набавка на вакцини), односно да видиме дали има доволно елементи да отвориме поредмет од наша надлежност, изјави во Утрински брифинг претседателката на Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК), Билјана Ивановска.

ВО ДКСК не се рапсравало за предметот околу постапувањето на докторот во струшката болница. Јас изреагирав со мој личен став, дека треба да се утврди одогорност за целиот процес. Мене стварно не ми е јасно како може некој да влезе во болница, да биде се во ред и да излезе без три органи. Ова како граѓанин си го поставувам како прашање. Кога ја добива лиценцата еден доктор , значи дека тој е одговорен, обрразован, професионалец и професионално ќе си ја заврши својата работа и дека на некој начин треба да ја гарантира безбедноста на пациентите. на овој начин се губи довербата и во белите мантили. Она што можеби ние ќе го детектираме како случај во ДКСК е позицијата на господинот Асани како директор на клиниката, бидејќи за него се утврдило дека има ординација која работи на диво. Кој може да гаранитра дека тој не ги пренасочува пациентите од својата дива ординација, вели Ивановска.

Сериозни наводи излегоа во медиумите за овој случај (Рашковски/набавка на софтвер), се отвори предмет да се утврди дали навистина станува збор за патенитирање на истиот софтвер, како било спорведена таа јавна набавка, како биле утврдени потребите бидејќи софтверот не се користи.

Целиот разговор погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

20 − three =