ЗНМ и ССНМ: Пријавата од раководителката против новинарката Делевска е лажна пријава и обид за замолчување и заплашување

You must need to login..!

Опис

Случајот со повикувањето на новинарката Делевска во МВР на службен разговор во полициската станица Центар поради објавен текст, оди на релација кои што ние постојано го зборуваме, а тоа е двата клучни елементи – ние за да имаме здраво новинарство, во рамки на демократско општество, како што се декларираме – еден аспект е социо-економската сигурност, вториот би бил отсуството на цензура и самоцензура. Така што случајот со колешката Делевска оди на конто на тоа дека имаме уште еден несакан обид за заплашување и загрозување на работата изјави во Утрински брифинг Павле Беловски, претседател на Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ).

Беловски вели дека не би сакал да верува дека имаме одново полициска држава.

-Не сакам да верувам дека имаме механизми кои во едно време властите се пресметуваа со нашата професија. Има големи пропусти и од тоа не можеме да отстапиме. Одново се покажа фрагилноста на МВР, вели Беловски.

Според Младен Чадиковски, претседател на Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ), ако е ова инцидент МВР ќе може реално и брзо да ја увиде грешката и да преземе санкции за тој што направил грешка.

-Алармот треба да биде вклучен, треба да бидеме уште побудни во следењето на овие нешта и на начинот на кој што институциите го практикуваат владеењето на правото. Ова не смееше да се случи. Сега очекуваме санкција.

Целата дебата погледенте ја во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

eight − 5 =