Змијанац: Општ пад на моралните и семејните вредности

You must need to login..!

Опис

Општ пад на моралните вредности и губење на семејните вредности. Губење на контакт и комуникација на родителите со децата и една слика како функционира образовниот систем. Говори и за една отуѓеност и потреба на децата да привлечат внимание меѓу своите другарчиња, а притоа сликите се злоупотребении ставени на тапет, изјави Драги Змијанац, директор на Првата детска амбасада Меѓаши, одговорајќи на прашањето околу последниот скандал со присуство на детска порнографија на социјалните мрежи и дали е тоа очекувано.

– Имаме неформални информации дека постојат, односно некои луѓе се дислоцирани и на други групи. Замислете дека интернетот е толку продорен што тие фотографии кои имаат светлина на денот не може да се избришат. Трауммите кај децата се огромни и мора да се внимава дека тие што ги поседуваат тие слики и нивна дистрибуција е кривично дело кое предвидува пет до осум години затвор. Проблемот е сериозен, рече Змијанац.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

fifteen − five =