Зибери: Покажавме дека имаме капацитет за мирни и демократски избори

You must need to login..!

Опис

За Неколку случаи на изборен поткуп во села во Демир Капија и во тетовскиот регион, Народниот Правобранител оформи предмет до Јавното обвинителство. Пријавена повреда на гласачкото право на 30 тина затвореници од битолскиот затвор, на неколкумина ковид болни но и попреченост да стигнаат до матичното гласачко место на председател и заменик на избирачи одбор се дел од поплаките на орворената тел.линија на Бародниот Правобранител на денот на изборите.

Изборната култура на граѓаните, демократскиот капацитет на партиите и 30 годишното изборно искуство се трите клучни фактори за регуларни и релаксирани избори што го одбележаа првиот круг од изборите.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

6 + eight =