Зеќири: Прагматизмот на Рама победи на изборите во Албанија

You must need to login..!

Опис

Интересен е фактор што протестите и сите бујни рекации од опозицијата не го намалија бројот на пратениците на Еди Рама, што покажува дека целата реакција на опозицијата немало ников влијание. Се гледа само како бучава без содржина. На социјалистите на Еди Рама им помогна прагматичната политика и граѓаните на Албанија тоа сакаат да го гледаат – конкретни проекти и инвестиции, изјави во Утрински брифинг новинарот на ТВ Шења, Арбен Зеќири.

Требад а имаме предвид дека последните години таму се градатаеродроми, болници, звтопатишта и сите со странски инвестиции, нешто што не беше видено последните децении после падот на комунистичкиот режим. Од друга страна опозицијата беше со слаба реторика, со многу сомнителни скандали, поврзаности со руски лоби групи, да не заборавиме дека токму лидерот на опозицијата во Албанија, Баша, беше споврзан со сомнителни фондови кои му обезбедија посета на САД, па неговата поврзаност со лоби групата на Трамп, која беше осомничена дека помагала и во изборите во таа спин операција на претпоследните избори во САД. И сетоа тоа се рефлектираше на изборите – Рама доби трет мандат, вели Зеќири.

Разговорот погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

19 − 9 =