Зајкова: За младите многу се зборува, помалку се прави

You must need to login..!

Опис

Оваа година Европскиот парламент усвои одлука дека оваа година во Европа е посветена на младите. За младите и младинските политики разговаравме со пратеничката Моника Зајкова, координаторка на Клуб за младински прашања и политики.

-За младите постојано се зборува, но тоа се само флоскули како онаа дека иднината им припаѓа на младите. На младите им припаѓа и сегашноста. Во 2017 година е формиран Клуб за младински прашања и политики и младите се опфатени во политиките и стратегиите, но малку се прави. Клубот беше формиран како водилка за вклучување на младинскиот сектор при донесувањето на Законот за млади, вели Зајкова.

Таа потсетува дека Клубот помогна при решавањето на проблемот со државната матура. Младинските организации не се запознаени за работата на Клубот. Ние сме оние во Собранието кои вршат надзор дали се применува Законот за млади и реагираме кога ќе видиме дека се прекршува, вели Зајков. Таа додава дека Клубот може да лобира кај политичките чинители во полза на потребите на младите.

Клубот исто така организираше дебати за менталното здравје. Младински канцеларии има само во пет општини, а би требало да има во секоја општина.

Проследете го целиот разговор во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

2 × one =