Албанија не планира одвојување од С Македонија – На последниот попис ниту еден од македонските места не се изјаснил како Бугарин

You must need to login..!

Опис

Бугарските аспирации кон македонското малцинство во Албанија не се од последните години. Тие се од самото формирање на албанската држава. Бугарија инсистира за признавање на бугарско малцинство, конкретно за областите каде што живеат Македонците, изјави за Утрински брифинг Васил Стерјовски, единствениот Македонец во албанското Собрание.

-Но ниту една албанска Влада до 2017 година нема прифатено да признае бугарско малцинство, но со носењето на Законот за заштита на правата на малцинствата во 2017 година, Албанија под притисок и закана од Бугарија дека ќе стави вето во евроинтеграциите Бугарите беа вменати во Законот, додава Стерјовски.

Целиот разговор погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

18 + two =