Закон за патни исправи во Собранието: Граѓаните кои имаат патни исправи со старото име на државата, до 12 февруари 2024 година да извршат промена на овие документи

You must need to login..!

Опис

Денеска пред собраниската комисија за политички систем е законот за патните исправи.

Со него се предвидува граѓаните кои поседуваат патни исправи во кои стои старото име на државата од пред уставните измени, Република Македонија, во рок до 12 февруари 2024 година да извршат промена на овие документи согласно новиот закон.

Во меѓувреме сите нови патни исправи кои ќе се издаваат ќе бидат согласно новиот закон со новото уставно име Република Северна Маледонија, вели за Уб пратеничката од редовите на СДСМ, Снежана Ванчева Калевска.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

4 + 11 =