Заев: Брисел ги знае нашите црвени линии – Ако го чепнете македонски идентитет и јазик тргнете не од преговорите

You must need to login..!

Опис

СДСМ се менува, се подмладува, тоа ја носи прогресивноста, енергијата во работата. Не дозволуваме да се замрзнеме, односно да се оддалечиме од реалноста. Затоа направивме динамични и кадровски и политички новини во СДСМ. Имаме 37.5% млади во Центраниот одбор, имаме 50% жени, кои за нас се важни социјадемократски вредности, изјави во Утрински брифинг премиерот на Република Северна Македонија, Зоран Заев.

Околу паралелата со младоста, не знам дали знаете Киро Глигоров на свои 27 години е секретар на иницијативниот одбор на АСНОМ. Го води записникот, одлуките кои се донесени на АСНОМ, делегат на АВНОЈ. Вториот човек во СДСМ, Сања Лукаревска, дваесет години е во СДСМ, што е исто важно. Генерално, професионалните, општествените, експертски ставови се градат во сите дваесетина комисии кои се помошни тела на ИО и на ЦО. Сериозни општественици, најпрвите во кариерата или меѓу првите имиња во било која од областите членуваат во комисиите, ИО доаѓа од редовите на СДСМ на предлог на МО, на Општинските порганизации. Ние сме отворена партија и гледате дека имаме нови луѓе кои дојдоа од надвор како предлози на раководството. Кога збориме за Лукаревска и нејзиниот политички ангажман, морам да кажам дека таа како носител на Втората изборна единица директно се има вклучено во кометирањето на социјдемократските вредности, до социјалната политика. Кога збориме за меѓународните теми, тие прво се дефинираат во владата, второ градењето на политиките обично е со повик на луѓе кои се стручни. Шекеринска е тука, таа не оди на месечината, таа е дел од владата, работам со Димитров, но во партијата има и Дипломатски клуб, вели премиерот Заев.

ВО ЦО одбор има луѓе од сите етнички заедници. ЦО е највисок орган помеѓу два конгреси и тука се градат главните политики. ИО е активно тело на дневна база. Нашите помошни тела, Комисиите се едни од најактивните делови во СДСМ. Новата енергија, новата поитика е возобновена со нови лица, доминантно во новите лица има млади луѓе. Амбицијата и ентузијазмот носат успеси. Ние треба да направиме убав баланс и секој пат тоа го правиме. На сите дебати покрај ИО, присустуваат гости, комисии, стручни луѓе, многу често каниме гости од Универзитетите. Нашиот коректив, респонзивност и повлекување е докажано до сега. Ние немаме проблем со тоа. Слободата, демократијата е присутна сега, и ниаква паралела со ВМРО-ДПМНЕ не е прифатлива. ДОлжност на секој претседател е да остави наследство, капацитетни млади луѓе со енергија. Јас сум претседател 8 години, треба да дојдат луѓе после нас кои ќе го наследат тоа, ќе го унапредат. И не сакам да повлекувам паралели од Владата со партијата. Во партијата градам структури кои сакам да ја демократизираат, да има дебата, различност, кавги, ама нека се калат тие луѓе. Искусните се секаде околу нас, можеби не се на водечките функции, но тука се, вели Заев.

Новиот состав на СДСМ треба да биде авангардата што влече напред. Јас сум претседател и на Владата и на СДСМ, на еден огромен резервоар на експерти од кои барам ставови. Генерираме сосема ново поглавје на општественото живеење и се тоа мора да влече напред. Некој можеби мисли дека поразлично би било доколку гледаме мудреци со бели коси и бради. Но тие се секаде околу нас, одлуките ги носат помлади луѓе, вели Заев.

И во овие последни четири години немавме мудреци со бели коси што седеа во раководството, но имаме сериозни државнички политики. Новината не е само во слободата и демократијата. Денеска сме меѓународен пример, потврдени од сите, добредојдени, соработката и пиететот со кој што се зборува за Северна Македониај е врв на Балканот. Пример сме, имаме пријатели, станавме членка на НАТО. Веќе е видлливо дека поразлично се живее – парите се враќаат кон граѓаните, зборуваме за 300% социјална помош, покачени пензии и плати, работнички права, што е поприлично различно од порано, додаде Заев. Но еве, ја прифаќам сугестијата, сакам да учам, критиката држи вода, повеќе „бели глави“ се потребни и на поистурени функции.

Меѓунардната политика, промената на Уставот, едно општество за сите, се е заради економијата, за поголем еконоски стандард, инвестиции, повеќе работни места и опции за грашаните. Влегуваме во една сериозна еконоимска планирана активност. Следуваат специајлни тематки седници на влада, отворање на можност за разговарање со опозицијата првио, за да ги придвижиме економските активности кои е еден сериозен пакет од милијарди евра, дел од инфраструктура, енергетика…

Педро Санчез со кој што сум добар пријател ми вели, Зоран 142 милијарди добивме од recovery планот на Европа. 45% ќе оди за енергетика, 25% дигитализација. ВО пандемиајта најважни теми на инвестриање се обновливите извори на енергија, енергетската ефикасност, заштеда на енергија и дигитализацијата. Така што и ние како останатиот дел од светот сме таму насочени. Во Грција се отвораат многу перспективи, разговараме со големи брендови. Морам да ја спомнам и нашата инвестиција во Александропули. Имаме и компании кои се присутни во финални дфази на инвестиции, ги отвораме нафтоводните можности, 25% сопственици таму, сакаме да го пуштиме во употреба. Го градиме гасоводниот систем кој не отвора само перспективи за Северна Македонија, туку стануваме главна транзитна точка, и претставува геостратегиски плус за земјава, вели Заев.

Граѓаните треба да знаат дека сите инвестии кои државата ќе ги прави во фотоволтаици, ветерници, гасни централи ќе чинат пари. Сакаме зелена енергија, ќе поскапува и цената на струјата. Развиваме програми во кој што ќе создадеме фонд за обновливи извори. Следуваат сериозни предизвици, климатските промени си го носат своето, мора да бидеме составен дел од светот, имаме амбиција рамо до рамо со ЕУ, па дури и да бидеме порано од нив во делот на затворењето на РЕК Битола, Осломеј.

Имавме средба на сите лидери со потпретседателот на ЕУ Борел и комесарот Вархеји. Зборуваме за Западен Балкан и перспективите. Кабаетлукот на ЕУ е недвојбен, постои, голем е, и се градат стратегии како конечно ЕУ да го врати својот кредибилитет овде. Кога влегувате во ЕК, има многу знамиња и слики. Ние имаме по едно вето за секоја слика. Ниедна земја која е аспирант за членство во ЕУ не чекала толку.

Граѓаните треба да ја согледаат реалноста – Бугарија има техничка влада, но тоа не значи дека не треба да направиме се да се најде решение. Мислам дека и за бугарската страна е добро да се изнајде решение. Граѓаните на изборите им порачаа дека политики кои носат непријателство, блокади и кочници не се поздравени и поддржани. Впрочем и претседателот Радев кој многу често зборува за европеизација, европските манири и сл, мислам дека треба да се повлече од вакви чекори. Не сакам да ги креваме нереално очекувањата па после пак да бидеме скршени, но оваа година треба да направиме пробив. Ние не зборуваме за следен чекор, туку за получекор,- прва меѓународна конференција. Новината е португалското претседателство кое разработува цела една стратегија со која што ќе настапи пред Софија и пред Скопје. Верувам дека до крајот на оваа недела тоа ќе се случи. Ги знаат нашите црвени линии – бевме во Брисел и им рековме: Ако чепнете македонски идентитет и јазик тргнете не од преговорите. За идентитет никој никогаш не разговарал. 22 јуни треба да има ГАК и да се донесе одлука за четирите меѓувладини конференции. За прв пат за Северна Македонија и Албанија. Првата меѓувладина конференција е во рамките на нивното претседателство, што значи меѓу 22 и 30 јуни треба да ја одржиме и првата меѓувладина конференција, што е добро како амбиција.

Очекувам во Бугарија да се формира влада по изборите која што ќе може да разговара. Но тоа не значи дека ние од септември треба да разговараме, ние и сега треба да разговараме. Претседателите двајца разговараат, на 26 се зеедно во Ватикан, ние преку португалсото претседателство и Вархеји разговараме како влади. Очекувам до крајот на неделата министерот за надворешни работи на Португалија која што е претседавач со ЕУ и комесарот на одат во Софија и да дојдат тука и да соопштат решение на кое што работат веќе пет-шест месеци, вели Заев.

Проблемот со Бугарија е смешен. Викам аман бе браќа бевме до сега. Излегува дека не ни признавате македонски идентитет, јазикот. А реакцијата оттаму пред нас и пред новинарите е викаат не не, ние реалноста ви ја признаваме, ама дај да видиме корењата. Со Бојко кога сум разговарал, говоревме за тоа. И он е православен христијанин и јас сум православен христијанин и праша како ние тоа го сфаќаме околу корењата, а многу е едноставно за сфаќање. Во науката сите сме од мајмуните. По религијата сите сме од Адам и од Ева. Е како тоа од цел свет само Македонците од Бугарите потеккнуваат или Бугарите од Македонците. Значи или сме од мајмуните или од Адам и од Ева. Затоа има историско образовна комисија која треба да ги разработи сите можни аспекти. На крајот го фаќаш ликот, како што до сега обработивме пет лика и гледаш како одма не прави попријатели, изјави Заев.

Целиот разговор погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

seven + nineteen =