Е-спорт – светски тренд присутен и во Македонија

You must need to login..!

Опис

Сите оние светски компјутерски игри кои ги играат децата и луѓето кои се групираат се дел од тимовите на е-спорт. Тоа се одвива на ниво на градови, на ниво на држави.

На светско ниво оние онлајн настани се одвиваат редовно. Викендов имавме квалификации за една игра и се надевам дека ќе ја претставуваме Македонија на светското првенство во Израел.
Ова е светски тренд кој во некои земји носи многу пари.

Професионалците кои играат најчесто се од 16 до 24 години, а со тренинзи децата почнуваат од 10 години, изјави за Утрински брифинг Бобан Тотовски, е-спорт.

Нашата главна цел е да ги станеме децата од компјутери. Многумина се чудат како тоа – начините се едноставни. Два часа на компјутер и еден час вежби, вели Тотовски.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

one + five =