Ескалација во односите САД – Русија – Ковид сертификатите ново поле за надмудрување меѓу ЕУ и Кина

You must need to login..!

Опис

По изјавата на Бајден дека „Путин е убиец“, Русија го повлече својот амбасадор од САД, за како што е се наведува, спречување на непоправливата деградација во односите. Москва го повика својот амбасадор од Вашингтон на консултации „со цел да се проанализира што да се прави и каде се оди во контекст на односите со САД,“ Повлекувањето уследи по изјавата на американскиот претседател Џо Бајден кој го нарече рускиот претседател Путин е убиец“, и се закани дека тој ќе плати висока цена за, како што обвини Бајден, поткопување на изборите во САД. Дека изјавата на Бајден била пресметана а не во афект говори и фактот дека Бајден на американските медиуми им изјавил дека Путин нема душа и му порачал дека тој добро го познава „Да тоа му го кажав нему на Путин и неговиот одговор беше ‘се разбираме еден со друг’… му реков “те знам тебе и ти ме знаеш мене”, кажа тој за некогашна средба што ја имал со Путин. Набљудувачите во Вашингтон сметаат дека забелешката на претседателот на САД е најава за нова рунда жестоки санкции против Русија.

Оваа изјава на Бајден преставува можеби најсериозно обвинување и најсериозна кфалификација на еден американски кон еден руски претседател во историјата на односите меѓу двете држави, особено што ниту во времето на студената војна, кон крајот на минатиот век, кога двете сили беа на работ на нуклеарна војна, немало такви кфалификации меѓу водачите на двете суперсили. Но САД се соочуваат и со опасност од тероризам. Американските безбедносни агенции подолго време предупредуваат дека САД би можеле да бидат на мета на теорристите, но за разлика од минатото кога се тврдеше дека опасноста доаѓа од надвор, сега разузнавачите предупредуваат дека опасноста доаѓа од внатре. Во контекст на ова вчера Американската тајна служба уапсила вооружен маж во близина на резиденцијаta на потпретседателката Камала Харис Во неговото возило пронајдени сe пушка и муниција,. Харис која многумина ја сметаат за иден наследник на претседателот Бајден во моментот не се наоѓала во резиденцијата бидејќи во тек е реновирање Тензии има и околу новото поле за геостратешките пресметки, – вакцините ..Имено Европската комисија на состанок одлучува за воведување на таканаречеите Ковид пасоши- дигитални зелени сертификати со кои . би им се олеснило на граѓаните на ЕУ патување внатре во Шенгенот..Исто така се планира и воведување на пасоши за лицата надвор од ЕУ кои би требале , доколку сакаат да влезат во земјите од ЕУ, да имаат сертификат дека се вакцинирани протв Ковид со некоја од вакцините на западните фармацевски компании.

Она што ја зголеми тензијата е изјавите на одредени европски челници дека лицата кои примиле кинека или руска вакцина нема да можат да патуваат во ЕУ. Засега одредени земји членки, како што е Грција веќе најави дека за претстојното лето ќе им биде дозволено на вакцинираните туристи со кинеската вакцина Синофарм да можат да предстојуваат и летуваат во Грција Кина пак најави дека воведува реципроцитет во однос на вакцините , односно дека дозвола за предстој во Кина ќе имаат само лицата кои се имунизирани со кинеската вакцина Сите овие најви и мерки укажуваат дека светот е во интензивни геостратешки надмудрувања и прераспоредување на силите за доминација во светот.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

twenty + seven =