Енергетската криза ќе трае и догодина поради шок цените – тоа ќе се прелее и во македонската економија и финансии

You must need to login..!

Опис

Пазарот на гас го контролираат берзите, банките, земјите производители, во прв ред Катар, САД и Русија.

Кина добива многу малку гас од Русија од гасоводот Силата на Сибир 1, сега се гради и Силата на Сибир 2, но тоа не ги задоволува потребите па затоа сега танкерите на Катар итаат натаму. Тука големо влијание имаше и наметнувањето на зелената политика во Кина во намерата да се откаже од јагленот, но и во поголем број земји во светот што предизвика голем глад за гас, изјави за Утрински брифинг новинарот и аналитичар Мирче Адамчевски.

-Европа која спроведува санкции кон Русија поради конфликтот за Украина сега моли Путин да испорачува поголеми количини. Русија вика нема проблем но треба да направите нарачка колку ви треба, а правењето нова нарачка ќе значи и нови цени за новите количини.

-Треба да се води долгорочна политика во однос на енергенсите, но нема да дојде до енергетска војна во светот.

-Српскиот претседател Александар Вучиќ најави дека во ноември ќе оди на преговори во Русија за да издејствува пониска цена на овој енергенс.

Во моментов таа е 800 долари, а Вучиќ ќе се обиде таа да биде околу 300. Кај нас до крајот на годината загарантирана е цената за понатаму ќе видиме, вели за УБ, Мирче Адамчевски.

Целиот разговор погледенте го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

six + 8 =