ЕКСКЛУЗИВНО за УБ | Жерновски: Земји од ЕУ имале сериозни сценарија за спасување на Груевски ако биде уапсен

You must need to login..!

Опис

Андреј Жерновски поранешен пратеник, градоначалник и заменик министер за надворешни работи ексклузивно за Утрински брифинг откри дека постоело сериозно сценарио што да се прави доколку поранешниот премиер, сега во бегтво, Никола Груевски заврши в затвор.

На јавноста од истрагите на СЈО досега ѝ беше познато само дека два месеци пред Груевски да побегне во Унгарија изнесувал пари надвор од земјата.

-Кога бев заменик министер за надворешни работи, во посета на Стразбур а не во Брисел, ми беше кажано дека можеби најдобра вест во тој момент беше бегството на Груевски… Едвај чекам да го видам тука. И верувам дека ќе се врати еден ден и ќе го вратат… во затвор секако. Ми беше кажано за едно сценарио што било подготвувано со друга земја од ЕУ за тоа што ќе прават доколку Груевски биде спроведен во затвор. Сериозно сценарио со посети и други настани, рече Жерновски за Утрински брифинг.

Жерновски не сакаше во овој момент во јавност да изнесува повеќе детали за овој случај, ниту за која држава и какви планови станува збор.

-Не можам да кажам за да не ги нарушам односите, но беше направено сериозно сценарио доколку Груевски се најде во затвор. Тоа е за да си ги остварат своите интереси и затоа сега да се пуштат овие пари во оптек за време на локалните избори, вели Жерновски.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

4 × 2 =