Еко акцијата на „Пакомак“ за собирање на стаклен амбалажен отпад викендов во Драчево

You must need to login..!

Опис

Оваа акција која е започната пред две години популарно ја нарековме „чистење на подруми“. Граѓаните може да се јават во Пакомак и да си закажат собирање на амбалажата од нивните домови. Ме радува што оваа година не препознаа и учениците од средното училиште од Драчево, бидејќи тие се таа категорија на население кои што најтешко стигнува информацијата до нив за селектирање на отпадот, изјави во Утрински брифинг Ико Брдароски, менаџер за грижа на корисници од „Пакомак“.

На иницијатаива н аовие средношколци од средното ветеринарно училиште од Драчево ја прошируваат информацијата во Драчево дека во одреден временски период Пакомак организирано ќе помине да собере амбалажен отпад од стакло. Станува збор за цела населба. Акцијата започнува од Драчево, се надевам дека примерот на овие средношколци ќе го видат другите средни училишта од Скопје и Македонија и ќе се приклучат на оваа иницијатива и активно ќе учестуваат во споделување на информацијата и едукација на населението дека од отпадот може да имаме други предности, вели Брдаровски.

Целиот разговор погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

11 + 2 =