Д-р Јакупи: Почитувањето на мерките ќе го намали бројот на заразаени со ковид-19

You must need to login..!

Опис

Има уште празни кревети, но тоа е резултат што ние редовно создававме капацитети. Имајќи предвид дека инфективното одделение е прогласено за ковид центар редовно ги зголемувавме капацитетите. Приспособивме и нови места и оддели за да може да промиме доволен број на пациенти. Во моментов болница е исполнета со 99% односно 46 пациенти, изјави во Утрински брифинг директорот на гостиварската болница, Д-р Јакуп Јакупи.

Во овој период никогаш не е сосема доволно од доктори. Но со прераспределување ја покриваме потребата на пациентите, вели Јакупи.

Јакупи смета дека еден од главните проблеми е непочитување на мерките и групирањата на луѓето кое подоцна се одразува и на бројката на заболени.

Мислам дека порестриктивните мерки би го намалиле бројот на луѓе заболени од Ковид-19, додаде Јакупи.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

fifteen − three =