Д-р Стојановски: Станува збор за еден од најголемите миграциски, бегалски процеси во последните 50 години

You must need to login..!

Опис

На многу прашања тешко е да се најдат одговори кои што ќе бидат реалистични и ќе соодветствуваат на сосотојбите, но едно нешто е јасно – оваа војна која што ги надмина првичните процени за тоа како може да се одвива, дефинитивно потврдува дека станува збор за еден од најголемите миграциски, бегалски процеси во последните 50 години.

-После Втората светска Војна веројатно е ова нов настан кој што случува на тлото на Европа и е поврзано со Европа.

-Точно е дека прилично ригидниот став на земјите од Вишеградската група, каде што се Полска, Чешка, Словачка, Унгарија, беа прилично рестриктивни во однос на претходните миграциски процеси. Но овде станува збор за една состојба каде што токму овие држави покажуваат инзвонредна хуманост и гледаме дека покрај државната политика која што е на линија на отоврање на коридори и оддржливи начини на прифаќање на комуникација и прифаќање на бегалците, но и на ранетите, за кои што слушнавме дека постојат посебни возови, покажува дек аимаме едно повисоко ниво на хуманост, кое што е непоходно.

-Бројката на бегалци е поголема од овие што ги слушаме. Само Полска пред еден или два дена излезе со бројка дека има повеќе од 130.000 прифатени бегалци на полска територија. Во моментов руската агресија се одвива со најмодерно оружје од воздух, копно море, додека руската војска не ја гледаме на улиците во Киев или поголемите градови, што не значи дека немаат поддржувачи вод внатре кои само го поттикнуваат бегалскиот бран, изјави за Утрински брифинг д-р Трпе Стојановски.

Целиот разговор погледенте го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

5 × 2 =