Д-р Солески: Индискиот сој забрзано ја заменува алфа варијантата – вакцинацијата го спречува создавањето на нови мутации

You must need to login..!

Опис

Делта варијантата брзо се прошири низ целиот свет и тоа брзо ширење создаде стравови дека може да ја намали таа трка за зголемување на бројот на имунизираниоо население. Оваа варијатна предизвикува загриженост, бидејќи е веќе присутна во повеќе од 60 земји, вклучувајќи ја и нашата држава. Според некои се уште не финални студии се покажува дека е повеќе од 40% попренослива од британската варијанта. Одредени земји каде што е регистриран индискиот сој забрзано ја заменува претходната алфа варијанта и станува доминатнта. Како резултат на тоа се зголемува бројот на хоспитализирани луѓе зафатени од овој сој, изјави во Утрински брифинг Д-р Кирил Солески.

Искуствата од повеќето зедмји кај што навистина има направено масовна имунизација покажува дека вакцините се уште имаат силна ефикасност. Така на пример последната студија од Англија покажува дека вакцините на Астра Зенека и Фајзер се 33% ефикасни против симптоматска форма на Ковид -19 со само една доза или со над 88% покриеност на втората доза, од што произлегува пораката за да бидеме целосно заштитени кај вакцините што се приомаат со две дози потребно е да се примни и втората. Затоа е потребно да се забрза процесот на имунизација со цел да се спречи создавањето на нови мутации, бидејќи тоа е неизбежно се додека пандемијата не се стави под контрола, вели Д-р Солески.

-Пристигна голема пратка на Синовак. Оваа вакцина ја одобри СЗО што создаде соигнал дека оваа вакцина е безбедна за употреба. Се напроави и проверка од страна на ЕМА во мај, врз основа на што се потврди дека оваа вакцина создава имунилошшки одговор портив Ковид-19. Во однос на ефикасноста вакцината покажува покажува дека таа е ефикасна помеѓу 50 и 90%. Значи се работи за добра вакцина која што е произведена со метод кој се користи најдолго, односно со ослабен вирус на Ковид-19, додава Д-р Солески и додава дека нуспојавите од оваа вакцина се многу минимални.

Разговорот и советите од Д-р Солески за тоа како граѓаните треба да се заштитат од ковидот и од летните температури погледнете ги во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

19 + 1 =