Д-р Солески: Граѓаните треба да ја примат првата вакцина што ќе им биде понудена и достапна – постојните вакцини нудат 100% заштита од развивање на тешка форма на ковид-19

You must need to login..!

Опис

Ги примив двете дози на Фајзер. Првата доза помина со релативно очекувани симтоми, болка на местото на убодот. За втората доза јас немав никакви симптоми. Генерално поминавме сите добро. Сите симтоми кои се појавуваат се вообичаени. Колегите леакри кои го следат тој процес на вакциналните пунктови дават информации кои се најчестите непосакувани реакции кои би се појавиле во првите денови. Нема место за паника, тие реакции се очекувани и минливи. Но доколку нешто ги плаши и создава вознемиреност, корисно е после третиот ден да го контактираат матичниот лекар, но генерално нема место за паника, изјави во Утрински брифинг Д-р Кирил Солески.

Не би можел да кажам што е причината за одложувањето на почетокот на вакцинацијата. Веројатно треба сега да се известат граѓаните, претпоставувам дека ќе биде во друг објект, вели Д-р Солески.

Имаме искусни вакцинални тимови кои долго време работат на процесот на имунизација и мислам дека процесот ќе добие организирано. Процесот на примање на вакцината тече многу брзо, така што мислам дека не би имале никакви проблеми. Сметам дека имаме добра основа сево ова да протече без никаов проблем, смета Д-р Солески.

АстраЗенека е едниствената фармацевстска компанија која практично без голема заработувачка ја продуцира оваа вакцина. Пробелмот со АстраЗенека произлезе од појавата на случави на развивање на тромбоза кај многу мал процент, но тоа беше искористено од страна на земјите да се запре и утврди дали посоти некаква врска помегу примањето на вакцината и пијавата на тие тромбози. Се утврди дека таа појава на тромбоза, на околу 25 случаи е незначително и ЕМА потврди дека вакцината безбедна и може да се користи. Бенефитот многу кратно ги надминува штетните последици. Дури и би нормални услови доколку не би би примена вакцината на АстраЗенека тие случаи спонтано би се развиле, вели Солески и додава дека пораката на матичните доктори е дека граѓаните треба да ја примат првата вакцина која што ќе им биде понудена и достапна.

На крајот од денот е многу важно дека сите постојни вакцини одобрени од меѓународните тела, сите тие лекови нудат 100% заштита од развивање на тешка форма и 100% заштитуваат од хоспитализација и мислам дека тоа треба да биде првичниот мотив секој граѓанин да биде имунизиран, додава Солески

Целиот разговор погледенте го видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

twelve + 8 =