Д-р Солески: Нема место за паника, мутациите се нешто што е нормално за вирусите

You must need to login..!

Опис

Во последно време има се повеќе информации околу новите видови на SARS-CoV-2, но тие не се неочекувани. До сега се детекритани илјадници видови, но тие не го менуваат функционално овој вирус. За разлика од вирусот на сезонскиот грип кој мутира многу почесто, SARS-CoV-2 мутира многу побавно и затоа би рекол дека нема место за паника, мутациите се нешто што е нормално за вирусите, изјави за Утрински брифинг, д-р Кирил Солески.

-До сега нема докази дека овој тип на сој на вирус се шири побрзо или лицата кои го имаат овој тип на вирус имаат посериозна клиничка слика, а исто така првичните информации се дека мутациите нема да влијаат на вакцината, вели Солески.

Целиот разговор со Д-р Кирил Солески погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

20 − 11 =