Д-р Пановски: Несериозно е среде пандемија да се менува министер за здравство

You must need to login..!

Опис

-Уште не може дефинитивно да се каже за омикронот. Како и во сите работи се гледа дека се форсира вакцинацијата. Одма открија дека трета доза штити. За Велика Британија за првиот смртен случај, на 3.200 ако еден починал и десет се хоспитализирани не треба хистерија , изјави во Утрински брифинг проф. Д-р Никола Пановски.

-Ако се потврди она што го кажуваат во Јужна Африка и ова што е сега во Велика Британија, прашање е дали воопшто ќе треба вакцина. Тоа е другата крајност, но јас сум сигурен дека тоа никогаш нема да го прекинат незнам од кои причини, бидејќи ако гледаме тоа се многу ситни пари во однос на загубите што се прават. Кога ќе се направи еден карантин во Мелбурн е пет пати поскап отколку да се вакцинираат сите Американци со две дози на Фајзер. Но некоја позадина има во целава работа, тоа се тие сертификати, дисциплинирање на народот, некоја проба се прави.

-Нападот на ефтинините лекови не се случајни. Како да се плашат од тоа сценарио дека ќе ја снема панддемијата. На народот му треба и оптимистички изјави.

-Јас сум против задолжителна вакцинација, односно мислам дека требаше да се стави акцентот на вакцинација на луѓето над 50 години, ризичните групи, не гледам логика зошто се форсира кај деца. Треба пет години да поминат да видиме да не дава некои одложени ефекти, вели Д-р Пановски.

-Ако сакаме да почитуваме Закон или треба да се почитува, не смее да има импровизации. Вакцината е доброволна, доколку е доброволна треба да остане таква. За да се донесе задолжителна сите реперкусии да ги преземе тој што ја донел таа одлуката.

Говорејќи за смената на министерот Филипче Пановски вели дека било кој да дојде несериозно е во време на пандемија да менува баш министерот за здравство.

-Имате човек кој што е упатен во работата, а сега треба да дојде нов, не знаеме кој.

Целиот разговор погледнете го видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

two × 4 =