Д-р Митов: Последнава година евидентен е трендот за свесност на здравиот начин на живот

You must need to login..!

Опис

Ситуацијата со пандемија помогна да се стави поголем фокус на здравиот начин на живот. Луѓето се сериозно заинтересирани и добро е што бараат изворот да биде добро препознатлив и доверлив. Во Либералниот патернализам државата се грижи и воспоставува т.н архитектура на избор, во која што на луѓето им помага послесно да го направат поздравиот избор, отколку изборот за полошо здравје. Значи не им се меша директно во одлуката, не им наложува, но ја поставува архитектурата на избор да ги води кон поздравото решение, изјави во Утрински брифинг, Д-р Александар Митов.

Нашата општестена енергија ја трошиме на политички кавги и расправии, а не на дебати околу тоа дали може да се подобри храната во градинките, училиштата и да воспоставиме еден позитивен дискурс, вели д-р Митов.

Целиот разговор погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

nineteen + thirteen =