Д-р Митов: Пласирањето на непроверени производи / лекови преку интернет е крајно ризично

You must need to login..!

Опис

Рекламирањето на продукти и производи се поклопи со развојот на ФБ. Кога имате пласирање на производи кои се насочени кон здравјето, директно до потрошувачот, а без да пуминат низ системот. За нешто што се тврди дека е лек, дека е суплемент е практично недозволиво и ризичино, изјави за Утрински брифинг, Д-р Александар Митов.

Тоа е така, бидејќи тие наводни лекови ги примаат луѓе кои што веќе имаат здравствен проблем.

Се знае патот – ако е нешто е суплемент тогаш треба да биде регистрирано во Агенција за храна и ветерина. Ако станува збор за граничен лек патот е преку МАЛМЕД.

Целиот разговор погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

six + 7 =