Д-р Митов: Парадоксот на денешницата е што да се направи нешто здраво се доживува како терет

You must need to login..!

Опис

Парадоксот е дека над 80% од здравствените пари треба да ги пренасочиме кон хроничните болести, а парадоксот е бидејќи ние не посветувами ни одалеку доволно пари за превенција на истите, изјави за Утрински брифинг Д-р Александар Митов.

Како да сме фатени во костец дека само треба да се справуваме со последиците, дека се случуваат, но суштината на целата ова голема слика, е дека начинот на живот е тој кој што упорно не во ди во оваа ситуација, вели Митов.

Проблемот е што начинот на живот го тераме нездраво. Јас велам да се вратиме кон здравото. Извртени се тезите – да не се направи нешто здраво се очекува како некој терет, како нешто ново, додава Д-р Митов.

Целиот разговор погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

13 + five =