Д-р Митов: Зголемената телесна тежина како централна тема кога станува збор за здравјето кај децата

You must need to login..!

Опис

Централната тема која веднаш се наметнува кога станува збор за детското здравје од аспект на јавното здравје е проблемот со зголемената телесна тежина. Има еден генерален консензус дека овој тренд зема голем замав и централен проблем кој се поставува далеку пред сите други е токму проблемот кај децата со голема телесна тежина. Процентите се инзвонредно загрижувачки. Во некои земји од 20 до 30% од детската популација е со утврдена прекумерна телесна тежина како проблем.

-Ова е проблемот број 1 со кој сите ние се соочуваме, изјави во Утрински брифинг, Д-р Александар Митов.

Целиот разговор со Д-р Александар Митов погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

two + eleven =