Д-р Марија Цветановска за УБ: Подготвени сме за корона вирусот

You must need to login..!

Опис

– Веќе сме во сезоната на грип. Бројот се зголемува секојдневно. Нема засега ништо невообичаено. Од почетокот на сезоната имаме околу 17 хоспитализирани случаи. Ова се вообичаени бројки. За среќа за вирусот од грип постои превенција. Оваа година од страна на МЗ имаше и бесплатни вакцини.

Корона е нов вирус. Веќе на 7 јануари СЗО докажа дека се работи за него. Тоа е познат вирус. Тоа е зоооног вирус кој се јавува пред се кај животните но можно е и кај луѓето кај респираторниот систем. Кај нив муациите се опасни бидејќи се генетски нестабилни. Генерално постои бариера на пренос од животните кај човекот. Надзорот за сите респираторни вируси е најважен. Кај нас рано е за паника, но секогаш постои можност тие вируси да бидат инпортирани. Нашите служби се подготвени. изјави др. Марија Цветановска, инфектолог, говорејќи за корона вирусот .

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

9 − 6 =