Д-р Захариева: Огромна бројка на хоспитализирани во Куманово – на помош доаѓаат специјализанти од Крива Паланка

You must need to login..!

Опис

Во Куманово моментов има 67 хоспитализирани лица. Тоа е огромна бројка. Пред една недела бевме принудени да пуштиме уште еден објект. Не смееме да сметаме само на Клиниките. Самиот транспорт е голем проблем за заболените. Треба во момент да се реагира. Се прилагодуваме од ден на ден. Треба да се најдат решенија. Објектите не се проблем. Проблем е пренамената и персоналот. Денес на помош ни доаѓаат специјализанти од Крива Паланка, изјави за Утрински брифинг, д-р Снежана Захариева, директор на Кумановската болница.

Имаме само тројца инфектолози. На помош доаѓаат специјализанти и општи доктори кои го познаваат начинот на работа. Во другиот оддел има и интернисти кои се поддршка и помош на младите колеги, вели Захариева и додава дека останатите пациенти кои не се заболени од ковид-19 не се оставени сами.

Имаме механизми, оперативниот програм функционира, иако заради додатните ангажмани моравме да редуцираме одредени термини, вели Захариева и апелира за дисциплина, водење сметка и за себе и за другите.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

20 + nine =