Д-р Бубало: Може да ги покриеме потребите на граѓаните, но доколку би имале можност за нови вработувања секако би биле задоволни

You must need to login..!

Опис

Кога е нечиј живот во прашање брзата реакција е најважна. Силна сирена, сина ротациона светлина и обележано возило се знак дека лицата во бели мантили брзаат онаму каде што е потребна итност.

Бројот е 194 но, кога треба да се јавите на овој број и колку време е потребно тимот да стигне до вас зависи од повеќе фактори.

Итната медицинска помош секогаш е со полни раце работа, особено сега во услови на пандемија од корона вирус.

За сите предизвици со кои се соочуваат, безрезервно давајќи се себе си, за да спасат друг во Утрински брифинг разговаравме со координаторот на Брза Помош, Д-р Милица Бубало.

-Итната медицинска помош има таква организациска поставеност во диспечерскиот центар постојано има тим на доктор и сестра кои што одговоараат на повиците на граѓаните и ги дистрибуираат до екипите кои што се на терен.

-Во моментов во Итната медицинска помош имаме осум тима во текот на дневната смена седум тима во текот на ноќната смена.

-Во моментов сметаме дека може да ги покриеме потребите на граѓаните, но доколку би имале можност за нови вработувања секако би биле задоволни.

-Во просек во текот на 24 часа има од 80 до 120 интервенции, вели Бубало.

Целиот разговор погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

5 × 5 =