Д-р Беќаровски: За некои работи стварно се однесуваме како стадо

You must need to login..!

Опис

-За некои работи стварно се однесуваме како стадо. Сабота недела гледаме шпанско, италијанско превенство, преполни стадиони, а таму смртноста е помала поради добро спроведена вакцинација.

-Кај нас е поголема, а причината е многу едноставна, прво кога дојдоа вакцините сите прашувавме за нејзината ефикасност. Објективно во моментов, Фајзер и Астра Зенека ја имаа таа ефикасност, како мутираше се намали ефикасноста и сега е од 70 до75, а тоа значи дека 25-30 од вакцинираните не создаваат имунитет.

-Не се овозможи систем со кој ќе определиме дали вакцината е успешна или не. Може е скап за здравствениот систем. Немавме кампања за вакцинирање со која на луѓето ќе им се кажеше, вакцинирајте се ефикасна е вакцината во одреден процент, вели д-р Нико Беќаровски.

Целиот разговор погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

one + 10 =