🎥📞 Д-р Ален Георгијев: Во борбата не сме сами, сите сме заедно – мерките да се почитуваат и само така ќе излеземе од оваа ситуација

You must need to login..!

Опис

Во изминатиот период се случи појава на кластери во Штипските конфекции, но сега после појавата на тоа жариште сметам дека добро се справивме со овој дел. Најтешките пациенти кај кои е пторебна респираторна поддршка се лекуваат во Клиниката за инфективни болести. Оние со средната клиничка слика се лекуваат кај нас, во Клиничката болница – Штип, изјави во Утрински брифинг, директорот на болницата Ален Георгијев.

-Во моментов имаме четворица потврдени (КОВИД-19) здравствени работници. Две медицински сестри и двајца физиотерапевти. Како и во останатите здравствени установи нашиот фокус е во борбата со КОВИД-19. Ставени се во мирувања оние интервенции кај кои постои можност за одлагање, но секако оние итните се третираат како до сега.

-Умерен оптимист сум – во оваа борба не сме сами, сите сме заедно. Мора мерките да се почитуваат и само така ќе излеземе од оваа ситуација. Не бараме помош, само бараме да се почитуваат препораките. Клиничката болница – Штип има доволно персонал како регионален центар да се справи со КОВИД-19, вели Георгијев. Имаме одлична соработка со здравствените власти и односот со министерот Филипче е максимално коректен.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

19 − 18 =