Изи: Фокус на ДФРМ овие денови е обезбедување помош за независните филмски работници

You must need to login..!

Опис

Моето искуство покажува дека некои големи дебати и да ги нема во ДФРМ, туку се трудиме одлуките да ги носиме едногласно. Филмот на Манчевски освојува разни меридијани низ светот. ДФРМ активно е во постојана комуникација со ФЕРА каде разменуваме искуства, поддршка и помош во смисла на преживување на оваа криза од аспект на филмска продукција.

На локален план се трудиме да обезбедиме подобри услови за работа. Има кратење на буџетот како и во сите области на културата. Имаме протоколи по кои работиме и во принцип она што е во наш фокус овие денови е обезбедување помош за независните филмски работници, изјави во Утрински брифинг режисерот Игор Иванов – Изи, претседател на Друштвото на филмските работници.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

fifteen − 13 =