Дујовски: Светот не смее да дозволи односите помеѓу Путин и Бајден да се движат на „тенок мраз“

You must need to login..!

Опис

-За жал одамна не сме биле во ваква состојба во која може да речеме дека точката на вриење оди кон ескалација. И двете страни и Русија и САД преземаат чекори кои на крај најверојатно најсилно ќе се одразат врз Украина.

-За дел од аналитичарите ова е посакуван резултат особено од страна на Путин, кој контролира простор но не сака целото внимание да го сврти кон себе.

-Сите чекори кои ги презема Путин се во насока дека тој има сериозна закана од НАТО и нема да дозволи да дојде на нивната граница.

-Украина е со најголема територија на Европскиот континент и ова сериозно треба да се разгледа.

-За Македонија во оваа фаза како членка на нато ова не значи ништо но доколку дојде до ескалација ќе мора да се размисли кои би биле следните чекори.

-Секоја европска држава очигледно поединечно си ги гледа своите интереси во оваа криза. Но состојбата може за кратко да ескалира и да биде многу поголем конфликт од оние што на оваа релација сме ги имале во минатото. Мора да се најде решение за мирна деескалација на состојбата вели за Утрински брифинг проф. д-р Никола Дујовски.

Целиот разговор погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

7 − 7 =