Дувњак: Уставниот суд мора да биде вистински чувар на уставноста и законитоста

You must need to login..!

Опис

Уставниот суд е несомнено една од најважните институции во секој правосуден систем и една од институциите кои имаат долга трададиција и кај нас, изјави за Утрински брифинг новинарката Гордана Дувњак, главен уредник во „Фокус“.


Уставниот суд е чувар на уставноста и законитоста во државата. Прашањето е колку Уставен суд е ефикасен во заштитата на човековите права и слободи, вели Дувњак.

Низ годинните, почнувајќи од 1991 па наваму има успони и падови во својата работа. Но во секој секој случај важеше како институицја која е многу важна за заштитата на уставноста и законитоста, која што треба да биде коректив од одлуките и на извршната и локалната власт, со една ширрока лепеза на надлежности.

Целиот разговор со новинарката Дувњак погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

10 + 10 =