Дувњак: При промена на власт многу возможно е амнестирање на осудени лица

You must need to login..!

Опис

За тоа што ќе се случи со нашето правосудство, ако падне владата и се случи промената на власта, во денешен Утрински брифинг разговаравме со Гордана Дувњак.

-Мора да го имаме предвид досегашното искуство. Во 30 години само еднаш има паднато владата, онаа експертската влада на Кљусев, еднаш Амди Бајрам даде гол со пета и направи ново парламентарно мнозинство и имало многу обиди. Од искуство, при промена на власт први на удар се јавните обвинители, државниот обвинител вообичаено се разрешува за нестручно и несовесно работење. Тоа е веројатно така затоа што обвинителот го предлага владата, вели Гордана Дувњак за Утрински брифинг.

Сегашниот јавен обвинител веќе е со изминат мандат. Обвинителката за организиран криминал Вилма Русковска работи одамна, што сепак говори дека има некаков континуитет.

-При промена на власта може да се охрабрат обвинетите и нивните бранители да го одолговлекуваат процесите. Има и уште еден инструмент кој се случува при промена на власта, а тоа е амнестијата. Амнестија не е помилување. Амнестија со закон донесува Парламентот каде точно се наведува за кои кривични дела се донесува, вели Дувњак.

Целиот разговор погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

eighteen − 1 =