Дувњак: Потребен е баланс меѓу информациите од јавен интерес и она што го објавуваат новинарите во јавност

You must need to login..!

Опис

-Писмото со закани упатено до јавниот обвинител Јовески по својата содржина е контрадикторно, смешно, каде што се заканува неименувана терористичка организација. Од одговорот дознавме дека предметот на кој се однесуваат заканите е затворен и нема да има гонење. Во секој случај јас не би ги ни потценувала ни преценувала, добро е обвинителството да го открие авторот за да не се повторуваат ваквите постапки, изјави за Утрински брифинг новинарката Гордана Дувњак.

-Факт е дека со ова може да се врши и злоупотреба од разни структури, а и новинарите доколку не се професионални да влезат во некои шеми да наштетат на работата на институциите.

-Казните за објавување на државна тајна се и до 10 години. Имаме во пракса сличен случај што како појава во правосудните кругови веше разговарано и во една дебата со новинарите да се разговара што може да се објавува што не, додава Дувњак.

-Претпоставувам се прават внатрешни интерни истраги бидејќи институциите мора да бидат заштитени. Доколку имаш достапност до информации може да направиш штета на цела постапка, така што тој степен на заштита треба да си го направат институциите и додава дека е штета што не се добиени одговори што се случи со прислушкуваните разговори.

-Новинарите треба да проценат што е јавен интерес а што не, и тие институции што имаат висок степен во извршување на јавната функција да се заштитат, вели Дувњак.

Мора да воспоставиме една пракса во овој дел и вистински баланс што е јавен интерес, што е за објавување. Природно право на новинарот е да чепка да истражува, па сигурно имате некој крт во одредена институција што би сакал да излезат некои валканици или со цел да ја компромитира институцијата, вели за Утрински брифинг новинарката и уредник на Фокус, Гордана Дувњак.

Целиот разговор погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

two × five =