Дувњак: За жал, правдата не ги допира богатите и моќните

You must need to login..!

Опис

Ми се чини дека циклично се случуваат некои работи во светот, но за жал или за среќа некако таа правда не ги допира богатите и моќните. Една од темите во која се разговара е дали Путин веќе е зрел за да се испрати да одговара во Хаг, но исто така треба да се потсетиме на изјавата на главниот обвинител кој што информираше предистрага се води и од многу поодамна уште од времето на анексијата на Крим, а сега истрагата ќе се прошири.

-Да не заборавиме една работа низ историјаста особено минатиот век не се непознати ад хок судски институции гои што ги формираат победниците.

-Низ историјата го имавме на нашите простори хашкиот трибунал за воени злосторства… Меѓувреме таму трибуналот ги заврши истрагите кон крајот на 2017 година, тука е и судот во Руанда, а во 2002 година меѓународниот суд во Хаг во кој 40тина земји одбуваат јурисдикција на овој суд.

-Познато е дека постојат два типа на судски организации кои процесуираат и воени злосторства и злосторства против човештвото дела кои никогаш не застаруваат.

-Прашање е колку се тие ефикасни,кога зборуваме за меѓународниот кривичен суд во хаг даму најчести „клиенти“ им се членови од африканските земји. Од тука можам да констатирам дека правдата е достижна само за малите и слабите а за неа недостижни се богатите и моќните, вели за УБ новинарката и уредник на Фокус, Гордана Дувњак.

Целиот разговор погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

thirteen − 5 =